Храбрите момчета на Спас Натов затрудниха шампиона
Автор: Екип Varna24.bg 12:43 / 30.10.2016Коментари (0)1727
© БФБ
Лукойл Академик записа пета поредна поредна от началото на сезона в България и в Европа, след като се наложи убедително над младия, но храбър състав на Черно море Тича с 87-74 като домакин в Правец.

Успехът, постигнат над "моряците", е и трети пореден за тима, воден от Тони Дечев и от старта на Националната баскетболна лига Виваком. Преди варненци, "студентите" надиграха пловдивския Академик и Балкан в Ботевград.

Стрелбата на Саша Загорац бе отлична и той се оттегли като водач при стрелците с 20 точки, между които 5/8 от тройката. Още 17 точки за домакините отбеляза капитанът Филип Виденов с 13 точки, при перфектен мерник за 2 точки: 5/5 и 100%. Дан Гибсън се отчете с 10 точки, а Стив Зак бе господар в подкошието с 11 борби. Тони Дечев пък даде шанс на всички свои състезатели.

За водения от Спас Натов Черно море Тича над всички бе Станислав Цонков с 16 точки, а бившият гард на младежкия национален тим Деян Карамфилов намери пътя към коша за 12 точки.

Минути при мъжете във втори двубой получи от Тони Дечев и 16-годишната надежда на Лукойл Цветомир Чернокожев. Той се появи в игра 5 минути и половина преди сирената и при резултат 77-60 в полза на домакините. Дебютът на 206-сантиметровото тежко крило бе в 1 кръг в лигата срещу Академик Бултекс.

Окуражаван от по-опитните си съотборници, роденият в Трявна Чернокожев дори реализира първите си точки в елита - тройка от трудна ситуация, с която резултатът стана 87-78 две минути преди края. Чернокожев бе и най-младият баскетболист на терена в мача.

Лидерът в НБЛ Виваком пречупи съперника с рязък щурм веднага след началото на вторите 20 минути. Само в третата четвърт "студентите" нанизаха 25 точки срещу едва 16 за гостите и превърнаха заключителния период в протоколен, а той започва при преднина от 20 точки в полза на селекцията на Дечев: 71:51.

Мачът в Правец мина под зоркия поглед на директора на Лукойл Академик и легенда на клуба Тодор Стойков, който изгледа случващото се на терена между родния му тим Черно море и последният му тим - Лукойл в компанията на дългогодишния си съотборник в националния отбор Хрисимир Димитров.

Следващата изява на Лукойл Академик е в сряда (2 ноември) срещу словашкия първенец Приевидза.

Срещата от Европейската купа на ФИБА започва от 18:00 часа в зала "Универсиада". Пак от 18:00 часа, но в събота (5 ноември) и в "Триадица", шампионите ще премерят сили срещу Левски в двубой от 4 кръг на НБЛ Виваком.